Uhorky a umelá inteligencia

Autor: Róbert Kučerák | 26.3.2018 o 0:34 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  427x

Ako môže človek úspešne spojiť uhorkovú farmu a umelú inteligenciu, aby to dávalo zmysel, prečo by nás mal nový trend automatizácie zaujímať a ako sa ho snažit zužitkovať vo svoj prospech.

Uhorky a umela inteligencia

Ako nesporne zaujímavá technológia, sa umelá inteligencia a strojové učenie (ďalej len AI, z anglického artificiall inteligence) dostáva do pozornosti verejnosti, množia sa správy rôzneho, primárne bulvárneho typu. Kedže však pojednanií o vzbure strojov nájde ctený čitateľ, koľko sa mu ráči, mňa bude skôr zaujímať, ako môže človek uchopiť túto technológiu k svojmu prospechu, ideálne ešte dnes.

 

Čo to je ?

Predtým ako sa ponoríme do hľadania využitia, musíme poznať nástroj, ktorý ideme použit.

Pre účely tohto článku, budeme považovať AI za program ktorý, na základe dodaných dát, sa sám naprogramuje/naučí, tieto zaradiť do zadaných kategórií.

V našom prípade budú kategórie predstavovať typy uhoriek a dáta budú ich fotografie.

 

Ako to použit ?

Aby sme sa nestratili v prílišnej všeobecnosti , rád by som upriamil pozornosť na príbeh z praxe, ktorý, v ideálnom prípade, može aj Vás nejak inšpirovať.

Je to príbeh človeka, ktorý sa po čase vrátil domov do Japonska , aby pracoval na rodičovskej uhorkovej farme. Čoskoro zistil, že nečakane náročná je časť triedenia zozbieraných uhoriek. Kriterií je veľa, napr. textúra uhorky, farba, zatočenie a rôzne ďalšie. Jedno riešenie by bola triedička, ktorú ale kvôli cenovej náročnosti používa len minimum malých fariem. A prečo vôbec triediť? Nuž najlepšie kusy sú aj najdrahšie.

Kedže mal nejaké technické zručnosti rozhodol sa postaviť si mini triedičku sám.

Poskladal pohyblivý pás riaďený malým počítačom, na ktorý sa uhorky vysypú a na konci pása bol fotoaparát a nejaká výhybka, ktorá nasmerovala uhorku podľa kategórie do misy.

Aby to fungovalo, musel mať program, ktorý rozdelí uhorky podla ich fotografií do jednotlivých kategórii. Ako keby na konci pása sedel človek , ktorý pozrie na uhorku a hodí ju do správneho vedra.

Ale kde taký program vziat?

 

AI, na scénu

Kedže kategórie uhoriek sú pre ich farmu špecifické, ťažko by sme hľadali existujúci program.

Riešenie bolo vytvorit program na základe konkrétnych fotografií uhoriek. Musel teda najprv nafotiť fotoset uhoriek a tieto fotky zaradiť do jednotlivých kategorii. Tak získal 9 albumov uhoriek podľa typov, od najkrajšej cez menej peknú až po najnižšiu kvalitu.

Ďalej už ostáva nasypat tieto dáta do niektorej AI technologie. Pri pc s lepšou grafickou kartou je možné takýto experiment urobiť aj v domácich podmienkach. Prípadne siahnut po virtuálnom pc v cloude.

Po tréningu, čím sa nazýva proces kedy AI framework spracúva dáta a hľadá podobnosti pre jednotlivé kategórie, sme pripravený predložit mu novú fotografiu uhorky, ktorú ešte nevidel a ak boli pôvodné fotky kvalitné a správne roztriedené, systém bude vedieť určit do ktorej kategórie patrí nový objekt.

 

Čo ďalej

Existuje veľa AI frameworkov, ktoré vytvorily a spravujú firmy s velkými objemmi dát a masívnymi výpočtovými kapacitami, ako napr. facebook, google ci microsoft.

Pre bežného človeka nemá zmysel uvažovat, že vytvorí lepší AI algoritmus, lebo v porovnaní s gigantmi na to nemá prostriedky. Na druhej strane, giganti nemajú prostriedky, aby riešili kazdý jeden rôzny problém nejakej skupiny ludi. Pre veľké spoločnosti je ok vytvorit všeobecný nástroj pre masy, ale už nieje zaujímavé vyrábať uhorkové triedičky.

A to je šanca pre nás, priniesť nejaký svoj problém, ktorý ideálne trápi aj ďalších ľudí a s vedomím toho, že prichádza nová vlna automatizácie, myslieť na to či tieto nové technológie neumožnujú ho riešiť.

Big Brother pre nalievanie alkoholu

Mňa napríklad počas pisania napadlo, že kedysi som v istej investičnej relácií videl ľudi, ktorý chceli vyriešiť problém, kedy obsluha v pohostinstve nalieva svoj alkohol. Oni to riešili inteligentným uzáverom, ktorý meria koľko bolo vydaného alkoholu z flaše. Keďže ale obsluhu nič nenúti dať tento uzáver aj na svoje flaše, veľmi to nepomôže.

Keby však AI agent rátal koľko bolo vydaných nápojov, pomocou kamerky a softwaru, ktorý zdetekuje naliatie …

Hmm, každopádne neviem, kto by chcel piť pod dohľadom nejakej búdky, ale dúfam, že ako ilustrácia na typ problému, ktorý už je možné automatizovať to poslúžilo.

 

Prajem priemny den

 

Kto by pocítil hlad po ďaľších informáciách z príbehu o uhorkách, nech siahne po originálnom prispevku tutoľa https://cloud.google.com/blog/big-data/2016/08/how-a-japanese-cucumber-farmer-is-using-deep-learning-and-tensorflow

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Hrdina Trnavy: Hrám v tretej lige a o pár dní rozhodnem proti Bruselu

Slávny Anderlecht zaskočil najmladší Trnavčan.

ŠPORT

Trnava šokovala Brusel, hrdinom bol dvadsaťročný mladík

Senzácia pokračuje aj naďalej.


Už ste čítali?